Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 27 października 2015

Problem kasjera - wydawanie reszty

Lista kroków algorytmu jest to przedstawienie w numerowanych punktach kolejnych etapów działania.
Jeden punkt zawiera opis jednej operacji. Kolejność wykonywania operacji musi zostać zachowana. W przypadku wykonania jakiejś czynności wielokrotnie lub w przypadku chęci przejścia do konkretnego punktu z listy, umieszczamy w danym punkcje informację "Przejdź do punktu X", gdzie X, to numer punktu docelowego.
Pierwszy i ostatni punkt listy kroków algorytmu, to zawsze: początek algorytmu oraz koniec algorytmu.
Wszelkie operacje przypisania wartości do zmiennej dokonujemy za pomocą operatora ":=".


Schemat blokowy jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania. 



Cechuje je:
  • zasada budowy,
  • elastyczność zapisów,
  • możliwość zapisu z użyciem składu wybranego języka programowania,
  • łatwa kontrola poprawności algorytmu.

Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z80 (system CP/M) oraz rodziny Intel x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest środowisko programistycze Delphi.


C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia. 

Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.


wtorek, 20 października 2015

Źródła informacji

SMS
Najbardziej powszechnym źródłem informacji są znane wszystkim wiadomości tekstowe, które wysyłamy za pomocą telefonów komórkowych. Wysłana informacja natychmiast przychodzi do odbiorcy, co umożliwia szybką komunikację.




MMS
Podobnym sposobem przekazywania wiadomości jest wiadomość multimedialna. W tym przypadku możemy załączyć do niej zdjęcia, pliki zdjęciowe czy filmy. 

KOMUNIKATORY
W dzisiejszych czasach ludzie porozumiewają się również przez wszechobecny internet. Różnego rodzaju komunikatory jak np. GG, Messenger czy Skype pozwalają na rozmowę przez czat. Istnieje również opcja stworzenia konferencji i możliwość rozmowy z większą liczbą osób.




LISTY ELEKTRONICZNE
 Współcześnie prawie każdy człowiek posiada pocztę elektroniczną. Dzięki niej mamy możliwość wymieniania e-maili. Jest to również prosty, szybki i przyjemny sposób na wymianę wiadomości.




PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE
Podobnie jak w przypadku komunikatora, portale społecznościowe są wszechobecnym źródłem informacji dla milionów ludzi. Dzięki nim dowiadujemy się przeróżnych rzeczy na temat naszych znajomych. Każdy portal ma również opcję rozmowy na czacie, gdzie możemy prywatnie porozmawiać z drugą osobą.


BLOGI
Powszechnym zjawiskiem stały się również blogi czyli internetowe dzienniki, pamiętniki ludzi. W tym miejscu każdy pisze o czym tylko chce. Może dzielić się swoimi przeżyciami, jak i radami czy pomysłami. Trafiając na mądrego bloga możemy się bardzo dużo dowiedzieć.


REKLAMY
No i wreszcie największa przestrzeń przekazująca informacje, jaką są reklamy. Jest to nieodłączna część życia każdego z nas. Reklamy zachęcające nas do kupna, bądź informujące nas o nowym, dostępnym produkcie są niemal wszędzie. Zaczynając od sklepów, przystanków, ścian budynków kończąc na telewizji. Reklamy dostarczają nam bardzo wielu informacji ale musimy zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze są one prawdziwe.


poniedziałek, 12 października 2015

Moja ulubiona przeglądarka internetowa

Moją ulubioną przeglądarką jest Google Chrome.


Przeglądarka pozwala w szybki sposób wyszukać potrzebnych informacji, wszystko co jest nam potrzebne widzimy już na stronie startowej i czasami wystarczy jedno kliknięcie aby znaleźć interesującą nas aplikację.


Będąc w posiadaniu tej przeglądarki można w znacznym stopniu ułatwić sobie pracę. Zakładając Konto Google łączymy wszystkie potrzebne nam portale, takie jak np. poczta, zdjęcia, tłumacz czy Google Play. Sądzę, iż przeglądarka Google Chrome jest jak dotąd najbardziej rozwiniętą przeglądarką internetową i jak na razie nie mam zamiaru jej zmieniać.

Zdjęcia do dziennika


Na dzisiejszej lekcji informatyki zostały nam zrobione zdjęcia do dziennika. Wielu z nas nie było na to przygotowanym ale w końcu każdy został sfotografowany.


 Po podejściu do biurka pana profesora każdy miał usiąść na krześle i się uśmiechnąć. Po szybkim zrobieniu zdjęcia kontynuowaliśmy naszą dotychczasową pracę.